Nie tylko kobiety wiedzą, że warto kupować w czasie wyprzedaży. Tańsze ubrania, buty, dodatki, a także sprzęt elektroniczny – można trafić na prawdziwą okazję. Z sezonowych obniżek cen w renomowanych domach towarowych korzystają nawet gwiazdy. Chcesz skorzystać z wyprzedaży nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich? Nie bój się, jako konsument masz wszędzie takie same prawa.
Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) przypomina wszystkim, że kupując towar w promocji albo na wyprzedaży konsument ma takie same prawo do reklamacji, jak podczas „zwykłych” zakupów. Dotyczy to całej Europy. W 2007 r. ECK zarejestrowało zaledwie jedną skargę na zakupiony zagraniczny towar.
Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru z umową w ciągu 2 lat od dnia zakupu. Nie można reklamować towaru ze względu na wadę, która była przyczyną obniżenia jego ceny. Jeżeli jednak w przecenionym produkcie znajdziemy wadę, o której sprzedawca nie poinformował nas w chwili zakupu, dziurę w bluzce, pęknięty szew, rysy na obudowie – mamy pełne prawo zareklamować towar. Dobrze jest razem ze sprzedawcą w sklepie dobrze obejrzeć wybraną rzecz zanim zapłacimy lub zapytać czy przyczyną obniżenia ceny jest jedynie wyprzedaż, czy wada, której nie dostrzegliśmy. To pozwoli uniknąć rozczarowań.
W większości krajów nie ma przepisów pozwalających konsumentowi żądać wymiany pełnowartościowego towaru. Zdarza się jednak, że markowe sieci zgadzają się wymienić towar, czyniąc to w ramach dbania o reputację i zadowolenie klienta.
Kupując za granicą sprzęt elektroniczny należy zwrócić szczególną uwagę na zasięg obowiązywania gwarancji. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku awarii będziemy zmuszeni odesłać produkt do sprzedawcy na własny koszt.
W razie kłopotów, na przykład. kiedy sprzedawca nie chce uznać reklamacji towaru, można zwrócić się do ECK w danym kraju lub po powrocie do Polski skontaktować sie z Centrum w Warszawie. Wszystkie adresy sieci ECK znajdują się na stronie .
Austria - Nie ma ustalonego okresu, zwykle od stycznia do lutego Belgia - 3 stycznia - 31 stycznia Cypr - 1-szy poniedziałek lutego - 4 sobota lutego Czechy - Po świętach Bożego Narodzenia Dania - 27 grudnia - Koniec lutego Estonia - Zaczynają się w połowie sezonu Finlandia - Początek lutego Francja - Wyprzedaż trwa 6 tygodni, każdy region decyduje samodzielnie o terminie wyprzedaży. Zwykle w Paryżu rozpoczynają się najwcześniej. Grecja - Pierwszy poniedziałek po 20 stycznia - 5 tygodni po rozpoczęciu się wyprzedaży Hiszpania - 7 stycznia - Początek marca Holandia - Styczeń Irlandia - Zaczynają się po Świętach Bożego Narodzenia i trwają cały styczeń. Islandia - Styczeń Litwa - Zaczynają się miesiąc przed Bożym Narodzeniem Łotwa - Zaczynają się w połowie sezonu Luksemburg - Pierwsza sobota stycznia - 15 dni od rozpoczęcia Malta - Nie ma ustalonego okresu Niemcy - Koniec stycznia - Koniec lutego Norwegia - Nie ma ustalonego okresu Polska - Po Świętach Bożego Narodzenia Portugalia - 7 stycznia - 28 lutego Słowacja - Po Świętach Bożego Narodzenia. Szwecja - Po Świętach Bożego Narodzenia. Słowenia - 2-gi poniedziałek stycznia - 3 tygodnie później Wielka Brytania - Nie ma ustalonego okresu, sklepy same wyznaczają daty Włochy - Zależnie od regionu około 7 stycznia - 30 dni od rozpoczęcia