kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zakupy z czystym sumieniem
2009/9/9 9:30:00

„Kupuj odpowiedzialnie zabawki" to kampania, która ma zwrócić uwagę na prawdziwe koszty tanich dóbr z krajów azjatyckich. Jej autorem jest Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

80% zabawek w sklepach pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich, gdzie prawa człowieka i prawa pracownicze są nagminnie łamane. „Kupuj odpowiedzialnie zabawki" to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy sytuacji robotników zatrudnionych przy produkcji artykułów dla dzieci. Jej autorzy biorą pod lupę przemysł zabawkarski - z przekonaniem, że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani korzystać z piórników okupionych cudzą krzywdą.

PZS wraz z innymi organizacjami broniącymi praw człowieka nalega, aby wielkie firmy brały na siebie odpowiedzialność za warunki, w jakich produkowane są artykuły z ich znakiem handlowym. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.

Wciąż zdarza się, że nawet w zakładach produkujących dla najpopularniejszych marek pracują dzieci. Do ciężkiej pracy w niebezpiecznych warunkach zatrudniane są w szczytowym sezonie nawet 13 - latki. Śmierć 17 - latka w fabryce produkującej akcesoria papiernicze marki Disney wywołała protesty wielu osób z całego świata.

Skłoniło to firmę do zaangażowania w walkę z nadużyciami w chińskich fabrykach. Fakt, że koncern wymógł na fabryce Yiuwah rzetelne sprawdzanie wieku zatrudnianych osób, jest tylko częściowym sukcesem.

Firmy, które przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych przyborów papierniczych, często przykładają małą wagę do przestrzegania praw pracowników, którzy je produkują. Nagminnie wymagają od azjatyckich dostawców bardzo niskich cen oraz bardzo krótkich terminów dostaw, co skłania kierownictwo fabryk do nadużyć, łamania krajowego prawa pracy oraz praw człowieka. Dążenie do jak najniższej ceny często jest okupione wykorzystywaniem ludzi zatrudnionych przy produkcji.

Autorzy kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki" podkreślają, że ich celem jest zwiększenie świadomości konsumentów i zmobilizowanie społeczeństwa, aby aktywnie działało na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu oraz poszanowania praw pracowniczych w przemyśle zabawkarskim. Wiedza ta pomoże rodzicom, pracownikom przedszkoli i innych instytucji wychowawczych w dokonywaniu lepszych zakupów.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kampanie społeczne, praca dzieci, przybory szkolne, udane zakupy, zabawki


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»