kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Czas bożonarodzeniowych jarmarków
2010/11/26 15:30:00

Jarmarki świąteczne organizowane w Europie są nieodłącznym elementem okresu adwentowego. Można na nich nie tylko kupić świąteczne ozdoby, ale także poznać tradycję kulinarną i kulturę danego regionu. Dziś jarmarki organizowane są także we wielu polskich miastach, lecz współczesny ich wygląd ukształtował się dopiero w XIX wieku.

Tradycja organizowania świątecznych targowisk jest bardzo stara i wywodzi się z germańskich zwyczajów. Pierwsza informacja dotycząca jarmarków bożonarodzeniowych na terenie Niemiec pochodzi z 1434 roku. Głównym celem takich targów było uzupełnienie zimowych zapasów, a stoiska mogły być prowadzone tylko przez obywateli danych miejscowości. Z biegiem czasu ilość organizowanych targowisk zwiększała się, dlatego obecnie praktycznie we wszystkich większych miastach od końca listopada bądź początku grudnia rozpoczyna się tętniące życie straganów i straganików.

fot. ggackiJarmarki organizowane w Polsce, może nie są tak duże jak te przygotowywane w Niemczech, Austrii czy Danii, ale posiadają swój niezastąpiony urok i pełne są typowych tradycyjnych łakoci. Dziś oficjalnie otwarty został jarmark we Wrocławiu, który potrwa do 23 grudnia. Z roku na rok coraz więcej polskich miast pielęgnuje ten zwyczaj, urozmaicając jarmarki o nowe atrakcje i powiększając ilość straganów. Przedświąteczne zakupy to nie jedyna oferta jarmarków - towarzyszą im liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, zabawy dla dzieci i inne atrakcje.

Prawdziwy jarmark bożonarodzeniowy to przede wszystkim świąteczne upominki i dekoracje. Place targowe zapełniają się figurkami krasnali, mikołajów, świątecznymi choinkami i wieńcami. Na straganach dominują lśniące czerwienie, biele i złoto-srebrne ozdoby. Wszystko dookoła błyszczy i jarzy się od różnokolorowych światełek, szczególnie efektownie wygląda to wieczorami, kiedy place pełne są zwiedzających. Atmosfery świątecznego jarmarku nie można oddać słowami, trzeba samemu na niego iść i poczuć jego nastrój. Na wrocławski jarmark przyjeżdżają wystawcy z między innymi z Niemiec i Holandii a w tym roku także z Łotwy i Litwy. Na każdym targowisku oprócz świątecznych ozdób i wielu pomysłów na prezenty można kupić ekologicznie wyrabiane chleby, bułeczki, szynki naturalnie peklowane i zaprawy na żurki oraz miody i przyprawy korzenne. Na miejscu mozna spróbować zarówno lokalnych jak i międzynarodowych przysmaków - na stoiskach gastronomicznych znajdziemy kiełbaski, oscypki z gilla a nawet pieczone kasztany oraz wiele innych potraw z różnych części Polski i Europy.

Na świąteczny jarmark można także wybrać się do innego kraju, biura podróży oferują różne wyjazdy np. do Frankfurtu, Berlina czy duńskiej stolicy - Kopenhagi. Każde z tych miejsc ma inne zwyczaje, jednak mikołajowe prezenty i świąteczne dekoracje wszędzie oddają klimat świątecznych przygotowań. Będąc na niemieckim targowisku można spróbować grzanego wina i zasmakować w piernikowych sercach. Natomiast w Kopenhadze tradycyjnie popija się specjalnie przygotowywany trunek bożonarodzeniowy - Julebryg. Jednak najbardziej urokliwy jest park Tivoli, który w tym okresie przemienia się w miniaturowe wioski krasnali, choinek i świątecznych prezentów.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Boże Narodzenie, jarmark, jarmark bożonarodzeniowy, prezenty świąteczne


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»